ایزوگامی که روی پشت بام نصب می‌شود معمولا از نوع فویل‌دار است. لایه‌ی فویل روی ایزوگام برای محافظت از لایه‌های زیرین در برابر حرارت و اشعه‌های مخرب خورشید روی آن اضافه شده است. اگر این لایه آسیب ببیند، کارایی ایزوگام از بین می‌رود و در مدت کوتاهی آسیب می‌بیند و ناچار خواهید شد تا با هزینه‌ی زیاد مجددا ایزوگام را تعمیر یا تعویض نمایید.

ایزوگام پشت بام

در محل‌هایی که رفت و آمد زیاد است و امکان خرابی لایه‌ی رویی ایزوگام وجود دارد یا به دلایل دیگر مثل بارش باران‌های اسیدی یا حضور پرندگان و دلایل دیگر ممکن است سطح رویی ایزوگام خراب شود، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات بعدی، سطح ایزوگام به روشی پوشانده شود.

روش‌های پوشاندن سطح ایزوگام

برای پوشش سطح ایزوگام روش‌های مختلفی وجود دارد.

  1. استفاده از ملات سیمان و شن برای پوشش ایزوگام
  2. استفاده از عایق‌های نانو برای پوشش ایزوگام
  3. استفاده از سرامیک و موزائیک برای پوشش ایزوگام

بسته به اینکه شرایط محل نصب ایزوگام به چه صورت باشد و با بررسی وضعیت هزینه و فایده‌ی روش‌های مختلف، می‌توان بهترین روش را برای حفاظت از ایزوگام در برابر خرابی به کار گرفت.

عایق‌های نانو از بهترین روش‌ها برای استفاده به عنوان ملات ایزوگام هستند به دلیل اینکه وزن کمی دارند و در رنگ‌های روشن می‌توانند مقدار زیادی از اشعه‌ی خورشید را بازتاب کنند. افزایش دمای پشت بام و ایزوگام، علاوه بر اینکه مقدار مصرف انرژی را در ساختمان افزایش می‌دهد باعث کاهش عمر مفید ایزوگام و لزوم هزینه‌ی مجدد برای ترمیم آن خواهد شد.

نکات ایمنی و فنی

در هر صورت هنگامی که قصد نصب عایق روی ساختمان وجود دارد، می‌بایست به اصول فنی و ایمنی مربوط مثل افزایش وزن ساختمان نیز توجه کافی صورت بگیرد. تا از مشکلات مربوط به این اتفاق نیز پیشگیری شود.

همچنین برای استفاده از هر روشی، باید نکات فنی مربوط نیز رعایت شود تا چسبندگی کافی میان ملات محافظ و ایزوگام به مقدار کافی باشد تا از خرابی‌های بعدی پیشگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.