علاوه بر ایزوگام و قیرگونی استفاده از عایق‌های دیگری برای رطوبت در ساختمان‌ها متداول است. یکی از انواع عایق‌های قابل استفاده عایق‌های نانو هستند که نسبت به روش‌های از پیش‌گفته شده مزایا و معایبی دارند که قصد بررسی آن‌ها را داریم.

عایق رطوبتی نانو

عایق نانو چیست ؟

مواد نانو موادی هستند که در ابعاد بسیار ریز ویژگی‌ها و عملکردهای جدیدی متفاوت از مواد اولیه‌ی اصلی ایجاد می‌کنند. ترکیبات نانو برای کاربردهای گوناگونی توسعه یافته‌اند و عملکرد مواد اصلی را برای رسیدن به اهداف مورد انتظار بهبود داده‌اند.

عایق‌های نانو مواد شیمیایی ویژه‌ای هستند که معمولا به صورت مایع روی سطوح پوشانده می‌شوند و پس از خشک شدن کار عایق‌کاری ساختمان را انجام می‌دهند. این ترکیبات علاوه بر عایق‌کاری می‌توانند شکل ظاهری متفاوتی را نیز ایجاد کنند چون در رنگ‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

کاربرد عایق‌های نانو

عایق‌های سنتی ایزوگام و قیرگونی دارای ساختار فیزیکی سختی هستند و در محل‌هایی که مسطح نباشند به آسانی قابل استفاده نیستند. یکی از کاربردهای مهم عایق‌های نانو پوشش محل‌هایی است که سطح ناصافی دارند و دارای خلل و فرج هستند. محل‌هایی مثل حوض‌های آب با زوایای مختلف، محل‌های دارای زاویه در پشت بام‌ها، استخرها، سرویس‌های بهداشتی و … از این جمله هستند.

نصب عایق‌های نانو در برخی کاربردها آسان‌تر از ایزوگام و قیرگونی است و به آسانی با پخش مایع عایق روی سطح و انتظار برای خشک شدن آن تکمیل می‌شود. در حالی که ایزوگام و قیرگونی به شعله‌ی حرارت و ابزار و تجهیزات بیشتری برای نصب نیازمند است.

عمر و دوام و مقاومت کششی و حرارتی و فشاری هر یک از انواع عایق‌ها با یکدیگر متفاوت است و همچنین هزینه‌های اولیه و بلندمدت متفاوتی را برای شما به همراه دارند. برای یک انتخاب ایده‌آل می‌بایست شرایط محل نصب عایق بررسی شود و بسته به شرایط بهترین انتخاب به انجام برسد.

انواع عایق‌های نانو

عایق‌های نانو بسته به محل مورد استفاده دارای تنوع هستند. تنوع این محصولات علاوه بر رنگ و کیفیت، شامل سطوحی که عایق روی آن نصب می‌شود نیز هست. برای مثال عایقی که روی سطوح سیمانی اجرا می‌شود با عایقی که روی آجر و سنگ قابل استفاده است متفاوت است.

همچنین برخی از انواع عایق‌های نانو دارای الیاف درونی هستند که مقاومت آن‌ها را در برابر فشار و کشش افزایش می‌دهند و در محل‌هایی که احتمال جابجایی یا رفت و آمد وجود دارد استفاده می‌شوند.

برخی از انواع عایق‌های نانو پایه آب هستند و پیش از نصب با ترکیب آب می‌توانند رقیق شوند. برخی دیگر نیز به حلال‌های شیمیایی مثل بنزین یا تینر نیازمند هستند. در زمان انتخاب هر کدام از این عایق‌ها به این نکته نیز باید توجه کافی شود.

مزیت عایق‌های نانو چیست ؟

ریز بودن ذرات عایق نانو باعث می‌شود تا با عمق بیشتری به تمام خلل و فرج سطح نفوذ کنند و چسبندگی بیشتری بین عایق و سطح ایجاد شود. برای مثال یک سطح سیمانی که دارای ناصافی است با استفاده از ایزوگام به خوبی چسبندگی کافی را ایجاد نمی‌کند ولی یک عایق نانو با ریزذرات با کیفیت بالا،‌ می‌تواند تمام این سطوح را پوشش دهد و احتمال جدا شدن آن از سطح نیز بسیار کمتر است.

همچنین همان طور که قبلا گفته شد، عایق‌های نانو می‌توانند در سطوحی که ناصافی دارند برای مثال زوایای حوض‌های آب و استخرها و زوایای آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی به آسانی نصب شود.

ترمیم عایق‌های نانو

ترمیم عایق‌های نانو نسبت به روش‌های دیگر آسان‌تر است. هر نقطه‌ای از عایق که آسیب دیده باشد با اضافه کردن مقداری عایق در همان نقطه قابل ترمیم است. ترمیم ایزوگام و قیرگونی در مقایسه با عایق‌های نانو مشکل‌تر است و ممکن است لازم باشد تا بخش‌هایی از ایزوگام از سطح جدا شود و سپس ایزوگام جدید در آن نقاط نصب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.