روش‌های سنتی ساخت و نگهداری ساختمان به دلیل هزینه‌های بالای و زمان طولانی اجرا در حال منسوخ شدن هستند. بخش عایق‌کاری ساختمان هم از این قاعده پیروی می‌کند. روش‌های سنتی عایق‌کاری مثل قیرگونی کمتر از گذشته استفاده می‌شوند و روش‌های مدرن مثل ایزوگام برای ایزولاسیون بام، دیوارها، سرویس بهداشتی، حمام و سایر محل‌های در معرض رطوبت به کارگیری می‌شوند.

لایه‌های ایزوگام

ایزوگام از ترکیب چند لایه شامل لایه تیشو و لایه‌های قیر صنعتی یا طبیعی و لایه بیرونی فویل ساخته می‌شود. قطب تولید ایزوگام در ایران شهر دلیجان است و ایزوگام دلیجان در برندهای مختلف شناخته شده و محبوب است. تولید ایزوگام تنها در شهر دلیجان نیست و در مناطق دیگری از ایران هم این عایق تولید می‌شود.

قیمت ایزوگام

قیمت ایزوگام به دلیل تولید گسترده و صنعتی به صرفه است و با در نظر گرفتن عمر و هزینه‌های نصب و اجرای ایزوگام، عایقی به صرفه و کارآمد است.

ایزوگام چیست ؟

ایزوگام عایقی رطوبتی است که از چند لایه به هم چسبیده تشکیل شده است. لایه‌های ایزوگام عبارتند از لایه تیشو ساخته شده از الیاف پلی استر، لایه قیر صنعتی یا طبیعی و در نهایت لایه فویل آلومینیوم برای حفاظت در برابر تابش نور خورشید که هم از لایه‌های زیرین ایزوگام حفاظت می‌کند و هم به عنوان عایقی حرارتی برابر تابش نور خورشید در تابستان عمل می‌کند.

ایزوگام روی پشت بام
ایزوگام در انواع تک لایه و دولایه تولید می‌شود. ایزوگام تک لایه برای محل‌هایی که مقدار رطوبت کم است مانند کف آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایزوگام تک لایه به دلیل انعطاف بیشتر همچنین در محل‌هایی که نصب ایزوگام دولایه مشکل است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انواع ایزوگام استاندارد ضخامتی حدود ۴ میلیمتر دارند. اگر ضخامت ایزوگام و مقدار مواد اولیه‌ی آن کمتر از مقدار مجاز باشد، عمر و کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند و بازدهی مالی و فنی لازم به دست نمی‌آید. بنابراین در هنگام خرید ایزوگام، توجه به کیفیت نخستین عامل و قیمت ایزوگام عامل بعدی است که باید به آن توجه شود.

ایزوگام فویل دار
شهر دلیجان قطب تولید ایزوگام در ایران است که ده‌ها کارخانه کوچک و بزرگ تولید ایزوگام در آن واقع شده‌اند. برندهای متعدد و شناخته شده‌ای در شهر دلیجان کار تولید ایزوگام را انجام می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.