یکی از روش‌های مورد استفاده برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استخر به بیرون، استفاده از ایزوگام است. نصب ایزوگام روی استخرهایی که قبلا ایزولاسیون شده‌اند و به دلایلی آب در آن‌ها نفوذ می‌کند، امکان پذیر است. با مقداری سیمان و پرایمر ایزوگام یا قیر می‌توان سطح خراب شده‌ی استخر را بازسازی نمود و سپس روی آن از ایزوگام استفاده کرد.

نصب ایزوگام در استخر به دلیل اینکه می‌تواند از انواع طرح‌دار ایزوگام استفاده شود، شکل زیبایی هم به استخر می‌دهد.

ایزوگام طرح دار استخر

نصب ایزوگام در استخر همیشه توصیه نمی‌شود و برای نصب آن باید به برخی نکات که در ادامه شرح می‌دهیم توجه شود:

نکات نصب ایزوگام در استخر

  1. پیش از نصب ایزوگام در استخر، سطح استخر به خوبی باید با پرایمر ایزوگام یا قیر پوشش شود تا از احتمال نفوذ رطوبت به زیر ایزوگام جلوگیری شود. کوچک‌ترین منفذ در هنگام نصب ایزوگام استخر می‌تواند باعث ورود آب به سطح زیرین ایزوگام و جدا شدن آن از دیواره و کف استخر شود.
  2. پیش از شروع به کار نصب ایزوگام باید مطمئن شویم که سطح زیرین کاملا خشک است و رطوبت در آن وجود ندارد.
  3. هرگونه شن و ماسه و خاک پیش از شروع نصب با استفاده از فشار هوا باید پاکسازی شود تا چسبندگی ایزوگام به بیشترین مقدار ممکن برسد.
  4. آب استخر پس از نصب ایزوگام باید پاکیزه باشد و اگر آب خاصیت اسیدی پیدا کند، می‌تواند باعث پوسیدگی و خرابی ایزوگام شود.

مزایای استفاده از ایزوگام برای پوشش استخر

مهم‌ترین مزیت استفاده از ایزوگام، نصب سریع و آسان و کم‌هزینه‌ی آن نسبت به روش‌های دیگر پوشش استخر است. علاوه بر این به دلیل استفاده از ایزوگام طرح‌دار، شکل ظاهری استخر پس از نصب ایزوگام زیباتر از روش‌های دیگر است.

معایب استفاده از ایزوگام در استخر

احتمال جدا شدن ایزوگام از سطح همیشه وجود دارد. با ورود آب به لایه‌های زیرین ایزوگام، بخش‌هایی از عایق می‌تواند از سطح جدا شود و ترمیم آن با توجه به وجود آب در استخر ممکن است مشکل و پردردسر باشد. در عوض اگر از استخر برای اهداف صنعتی و کشاورزی استفاده می‌کنید، روش‌های مناسب‌تری که عمر و دوام بیشتری دارند برای این منظور استفاده نمایید.

کاربردهای ایزوگام در استخر

از ایزوگام می‌توان برای پوشش استخرهای مختلف استفاده نمود. استخرهای تفریحی، کشاورزی، پرورش ماهی و استخرهای صنعتی و تجاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.